Ana Sayfa Dini Konular SEFERİLİK KAÇ KİLOMETREDİR?

SEFERİLİK KAÇ KİLOMETREDİR?

105
1

NEVŞEHİR- KAYSERİ ARASI SEFERİMİDİR? (70 km) 

Peygamber efendimiz hayatı boyunca yolculuk ile ilgili hiçbir mesafe tayini yapmamıştır. Ve bu seferlik şu kadardır diye kendisinin  hiç beyanı olmamıştır ama..

Seferi yola çıkan kişi demektir. Bunun için  Allah Resul’ü (s.a.v.) şu kadar km giden kişi yolcudur  dememiştir.                           

Zaten  yol denilen şeyin bir tarifi olamaz. Kimi yol dağ aşar, kimi yol denizde alınır, kimi yazın gidilir, kimisi kışın, hatta aynı yolu farklı mevsimlerde gitmek bile farklı farklı zamanı alır. ( Kayseri Develi arası 40 km dır. Ama bir adam düz yolda yürür üç günde 90 km gider, Kayseri’den develiye arada Erciyes dağı olduğu için üç günde kırk km’yi  gidemez hele kışın hiç gidemez.) 

Peygamber efendimizin zi-huleyfe’ye gidip namazı kısalttığı ile ilgili sahih hadis vardır, zi-huleyfe (6 mildir)kimisi 1000 adım demiştir. Kimisi 4000 zira demiştir.( bir zira el ile dirsek arası kadar.)yani birkaç kilometre ancak yapar.

FAKİHLERİN SEFERİLİK MESAFESİNDEKİ TAKDİRLERİ NELERDİR?

İmamı Nevevi:  

yolculuğun en kısa mesafesi 3 mildir der.

İmamı  Şafi, Malik, Leys, Evzai ,ve diğer hadis ehli:

En kısa seferilik 48 mildir dediler.               

 Ebu Hanife hazretleri ve Kufeliler:

3 günlük bir kişinin yürüyeceği yoldur dediler. (bu dağa çıkılıyorsa değişir karda değişir, rüzgârlı havada değişir onun için km vermek doğru değildir dediler.) 90 km ibaresi son dönem Hanefi fıkıhçıların takdiridir. Bunu da seferilikte mest giymek üç gündür, üç günde de bir adam normalde günde otuz km gitse toplamda 90 km eder, o zaman seferiliği soranlara bir hesap olarak 90 km diyelim demişlerdir. Hanefi mezhebinde asıl takdir; kişinin senenin en kısa günlerine göre üç günde alacağı yol demişlerdir. 

Bakır, Sadık, Kasım, Hadi gibi âlimler:

seferilik yürüyerek bir gün ve gecelik yoldur dediler. Kişi bir günde 20-30 km gidebilir ama kilometre söylememişlerdir.       

İmamı  Buhari:

Bir gün ve geceyi takdir etmiştir.(bir bayanın kocasından izinsiz bir günlük yola çıkmasının helal olmayacağı hadisini delil aldılar.)

İbn-i Abbas:

Peygamberimizin üç fersahlık yolda namazını kısalttığı için en kısa yolculuk üç fersahı tercih etti.     

İbni Münzir:

Seferlik şehrin evlerinden uzaklaşmaktır dedi.                            

Velhasıl bu konuda peygamber efendimizden seferilik şu kadardır diye sözlü bir delil olmadığı için herkes kendince bir delil bulup birçok söz söylendi.(daha teferruatlı bilgi için neylül evtar Şevkani namazı kısaltma bölümü )  

Acizane Seferilikten Benim Anladığım:

Seferilik sefere çıkmakla alakalıdır. Kişi yola çıkmışsa bu 30-40-50 km de olsa yolcu yolcudur. Namazlarını kısaltır. İster uçakla çıksın ister deveyle ister Mercedes ile mesafeyi ne ile kapattığının bir önemi yoktur bunda mezhepler hemfikirdir.  Bu bir ikramdır. Allah kullarına ikram eder. Kula da Allah’ın ikramını kabul etmek düşer. Yorulmadık diye ikramı almamak doğru olmaz. Kimse Allah’tan daha cömert olamaz. Zira Allah’ın  bizim namazımıza ihtiyacı yoktur. Sadece kulları ona itaat edecek mi diye bakar.

Onun için peygamberimiz seferilikte mesafe belirtmemiş ve çıktığı yol birkaç km de olsa namazını kısaltmıştır. Biz peygamberimizin birkaç km de namazını kısalttığını görüp kendisine sizin namazınız olmadı diyemeyiz. Tercih sizindir. Mesele kabaca anlaşılmıştır…

Hanefi mezhebine İbni Hümam Fethül Kadir’in kaza bölümünde  (bir insan sadece kolay olduğu için bile bir meselede diğer mezheplerden birinin görüşü ile amel edebilir bunda mezhebimiz açısından bir sakınca yoktur demiştir.) bu bilgilere göre bir meselde bir başka görüşü seçmenizde imamlar açısından  sorun yoktur ama diğer görüşü seçenler de hakikat yolcusudurlar, herkes için bir delil vardır,bir mesele zorlaştığında hak olan bir başka mezhepten faydalanabilinir,mezheplerin rahmet olma meselesi de budur. Osmanlı mecelle kanunları sorulan sorulara verilen hükümlerin birçoğu rahmet olması açısından başka mezheplerin görüşüdür.

Allah Resul’ü seferinde farz namazların sünnetlerini ( sabah namazı hariç )  kılmamıştır. Sadece farzları kılmıştır. Farzları da yarı yarıya kılmış ve genelde bunları birleştirmiştir. Öğlen ve ikindiyi 2+2 akşam ve yatsıyı 3+2 olarak kılmış. vitir namazlarını seferi iken  kılmamıştır. ( ya öğlen vakti kılmış ya ikindi vakti kılmıştır.) Öğlen vakti kılacağında 2 rekât kılıp kalkıp kamet getirip 2 de ikindiyi kılmıştır. İkindi vakti ikisini kılacak ise öğlen çıkmadan ben bu namazı ikindi vakti kılacağım diye niyetini kalbinden geçirir ikindi vakti 2 öğlen ve kametle beraber 2 ikindiyi kılar ) Sahabenin  Peygamber efendimizin böyle yaptığı ile ilgili 150 sahabenin şahitliği vardır.

Herkes kendi takdirine uyar. (ister kendi mezhebinin görüşü ile amel eder ister hak olan başka bir mezhebin görüşünden faydalanır.) dostları konu hakkında bilgilendireyim dedim seferide sünnetler hiç kılınmaz sadece farzlar kılınır Hanefi Mezhep İmamları; farzlar ayrı (öğlen, İkindi )kılınır demişlerdir. Diğer üç mezhepte öğlen ile ikindi akşam ile yatsı birleştirilir demiştir.

Dini Kategorideki Diğer Yazılarım:

TERAVİH NAMAZI ASLEN EVDE Mİ KILINIR? OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz